DEHB Nedir?

DEHB Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite(DEHB) şu anda bir nörolojik sorun olarak tanımlanmaktadır.

DEHB hem çocukları hem yetişkinleri etkiler. Öne çıkan özellikleri, dikkatsizlik, dürtüsellik ve aşırı hareketliliktir.

Genel tahminlere göre DEHB,  okul yaşındaki çocukların %5-7’sini yetişkinlerin ise yaklaşık %5’ini etkilemektedir. Klinik verilere göre erkeklerde kızlara göre 4 kat daha fazla görülmektedir.

DEHB, birçok şeyin yanlış isimlendirilmesidir. DEHB’li bireylerin gerçekte dikkati eksik değildir. DEHB’li bireylerin eksikliği dikkat üzerindeki kontroldür. Bu, onların dikkatinin birçok uyarana dağılmasına sebep olur.

Dikkatsizliğe genellikle eşlik eden özellikler, çabuk dağılma, organize olamama, nesnelerin takip edememe, basit hatalar yapma ve görevleri bitirememedir.

Hiperaktivite, genellikle aşırı konuşma, sürekli kıpırdanma ve sürekli bir hareket halinde olma özellikleriyle karakterize edilir.

Herkes bu özellikleri birlikte göstermese de, DEHB tanısı bu özelliklerin görülme sıklıklarına göre konur.

DEHB, kolaylıkla diğer öğrenme sorunları, tanımlanamayan psikolojik sorunlar ve aile eğitimi sorunlarıyla karıştırılır.

Subjektif bir tanı, bir uzman tarafından, çeşitli testler uygulanılarak, öğretmen ve ebeveyn ölçekleriyle, ebeveyn görüşmeleriyle konulabilir.

 

0 Comments

1 Trackbacks

  1. ADHD

    […] What is ADHD? People with the disorder do not have a deficit or lack of attention, but they do have diffused attention; attention that is fleeting and can be sustained only for short periods before moving on. (watch video) […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Hide Buttons